Анектирањето на Украина не е прифатливо, му порача американскиот државен секретар на Лавров

Од:

Американскиот државен секретар Антони Блинкен му порача на својот руски колега Сергеј Лавров дека руската анексија на Украина никогаш нема да биде прифатена, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Блинкен појасни дека освен на тема за можна размена на затвореници, тој го одржал разговорот со Лавров во конекст на неодамнешните изјави од Кремљ за плановите да се продолжи со понатамошна анексија на украинската територија.

Тој ги коментираше зборовите на самиот Лавров за уривање на демократски избраната украинска влада, велејќи: „Тие планови никогаш нема да бидат прифатени“.

– Светот нема да признае анексии, ќе и наметнеме дополнителни значителни трошоци на Русија доколку таа продолжи со своите планови, соопшти Блинкен по првиот разговор меѓу двајцата министри од почетокот на војната во Украина.

– Ние, исто така, ќе продолжиме да стоиме со поддршката на Украина за нејзината способност да се брани и да наметне загуби за Русија додека таа не стави крај на својата агресија, рече Блинкен.

Американскиот државен секретар изјави и дека разговарал со неговиот руски колега а можното ослободување на двајца американски државјани затворени од Москва

Тој соопшти дека имал „искрен и директен разговор“ за понудата за ослободување на американската кошаркарка Бритни Гринер и на Пол Вилан.

– Го притиснав Кремљ да го прифати суштинскиот предлог што го дадовме за ослободување на Пол Вилан и Бритни Гринер, рече Блинкен.

Би можело да ве интересира

Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

А1он

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

А1он

НАТО и порача на Русија дека не може да победи во нуклеарна војна

А1он

Лавина од реакции по потпишувањето на протоколот со Русија: Ова е обид да се дисциплинира Србија

А1он