Анџелина Џоли го повика Мјанмар да стави крај на насилството врз Рохинџите

Од:

Американската актерка Анџелина Џоли, пред неколку дена го повика Мјанмар да покаже вистинска посветеност за ставање крајот на насилството и раселување во сојузната држава Ракајн, од каде што стотици илјади муслимани Рохинџи избегаа во соседен Бангладеш.

Џоли, која е, исто така, специјален претставник на Агенцијата за човекови права на ОН, ги посети бегалските кампови во Бангладеш, каде што престојуваат околу милион Рохинџи.

Од август 2017 година, кога армијата на Мјанмар започна насилна операција, оттаму побегнаа повеќе од 700.000 Рохинџи. Повод за воената операција беа нападите на бунтовнички групи на Рохинџи врз воени контролни пунктови.

Џоли се наоѓа во тридневна посета на Бангладеш пред да побара донација од 920 милиони долари за поддршка на бегалците.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Повеќе од 160 мртви во свлечиштето во рудникот за жад во Мјанмар

Ана Ололовска

Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник за жад во Мјанмар

Ландов

Најмалку 50 рудари загинаа при свлечиште на рудник за жад во Мјанмар

Ана Ололовска

Во Малезија приведени 269 бегалци Рохинџи

Ана Ололовска

Мјанмар го поднесе првиот извештај за заштитата на Рохинџите до Судот на ОН

А1он

Мјанмар прогласи масовна амнестија за околу 25.000 затвореници, не се кажува дали е заради коронавирусот

Ана Ололовска