Анализа: Популацијата во Италија за 50 години ќе се намали за 11,5 милиони жители

Од:

Населението на Италија се очекува во наредните 50 години да се намали за 11,5 милиони, соопшти Националниот статистички институт со седиште во Рим.

dobivaj vesti na viber

Најновите демографски проекции на Институтот укажуваат дека на континуиран демографски пад, што ќе го намали населението од 59,2 милиони во јануари 2021 година на 57,9 милиони во 2030 година, на 54,2 во 2050 година и на 47,7 во 2070 година.

Односот на работноспособното население, на возраст од 15 до 64 години, споредбено со останатото, што сега е 3 наспроти 1, во 2050 година ќе се изедначи еден напроти еден.

За нередните десет години статистиката предвидува популацијата да се намали во девет од десет града, како и во девет од десет рурални средини.

Националниот институт за статистика уште предвидува опаѓање на наталитетот, со се помалку деца во семејствата. Предвидувањата се дека во Италија до 2041 година само едно од четири семејства ќе имаат деца.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Прв настап на Мелони по победата на изборите во Италија: Приоритет е цената на енергенсите, ќе го бранам националниот интерес

Ана Ололовска

Русија престана да испраќа гас во Италија

Ана Ололовска

Мелони: Украина може да смета на поддршка од новата италијанска влада

Ана Ололовска

Ренци: Мелони ми е ривал, а дека сега во Италија постои ризик од фашизам е апсолутно лажна вест

Ана Ололовска

Мелони освои убедливо мнозинство во Парламентот – конечни резултати од изборите во Италија

А1он

(ВИДЕО) Новата италијанска премиерка ги стаписа левичарите: Огнови ќе се запалат за да сведочат дека два и два се четири

А1он