Амнести интернешнал: Украинската армија ги прекршува меѓународните правни норми

Од:

Украинските војници ги прекршуваат меѓународните правни норми и военото право со тоа што ставаат оружје во училиштата и болниците во градовите и ги ставаат во опасност цивилите, се наведува во извештајот на организацијата за човекови права Амнести интернешнал.

dobivaj vesti na viber

„Имаме документирани случаи кога украинските сили го изложиле на ризик цивилното население и го прекршиле воениот закон за време на операциите во населените области. Да се ​​биде во одбранбена позиција не ја ослободува украинската армија од почитување на меѓународното хуманитарно право“, се вели во извештајот на генералениот секретар на организацијата, Ањес Каламар.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Ана Ололовска

Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Ана Ололовска

Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Ана Ололовска

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он