Амнести интернешенел: Украинската војска го прекршува меѓународното право и ги загрозува цивилите

Од:

Украинските сили го прекршуваат меѓународното право и ги загрозуваат цивилите со поставување бази во станбени области вклучувајќи училишта и болници, соопшти денеска организацијата за човекови права Амнести интернешнал.

dobivaj vesti na viber

„Тактиката на украинските бранители на ниту еден начин не ги оправдува неселективните напади на Русија, со фактот дека некои руски воени злосторства, вклучително и оние во Харков, не беа поврзани со тие тактики“, се наведува во извештајот на организацијата, пренесува „Гардијан“. .

Амнести ги наведе инцидентите во кои украинските сили ги изложија на ризик цивилите во 19 градови и села во регионите Харков, Донбас и Миколаев.

„Документиравме шема во која украинските сили ги изложуваат цивилите на опасност и ги прекршуваат законите на војната со тоа што дејствуваат во населени области. Дејствувањето во одбранбена позиција не ја ослободува украинската армија од почитување на меѓународното хуманитарно право“, рече генералниот секретар на организацијата.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Ана Ололовска

Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Ана Ололовска

Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Ана Ололовска

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он