Американско разузнавање: Русија стои зад нападот на браната

Од:

Владата на САД располага со разузнавачки информации кои ја обвинуваат Русија за уништувањето на огромната брана во Украина, пишува NBC News, повикувајќи се на двајца американски и еден западен претставник како извори. Администрацијата на претседателот Џо Бајден работеше на декласификација на одредени разузнавачки информации и нивно споделување уште попладнево, објави NBC News.

Воден порој ја проби џиновската брана на реката Днепар, која ги дели руските и украинските сили во јужна Украина, потопувајќи ја воената зона и принудувајќи многу жители да избегаат. Украина ја обвини Русија за минирање на браната Нова Каховка, додека Кремљ вели дека Украина ја саботирала браната.

Уништувањето на браната, исто така, предизвика нова загриженост за нуклеарната централа Запорожје, околу 150 километри возводно од хидроелектраната Каховка на реките Днепар, во регионот Херсон, која обезбедува ладење за нејзините реактори. Електраната и браната се во областа окупирана од руските сили по инвазијата започната на крајот на февруари 2022 година.

Украина ја обвини Русија дека ја разнесе браната за да ја запре нејзината офанзива.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме