Американските власти уапсија двајца кинески агенти

Од:

Американските власти уапсија двајца осомничени агенти на кинеската влада во врска со наводниот заговор и обидите на Пекинг да го попречи и на крајот да го уништи антикомунистичкото движење Фалун Гонг.

Во обвинението Џон Чен и Лин Фенг се обвинети дека планирале да го компромитираат статусот на даночно ослободување на движењето Фалун Гонг со седиште во Њујорк со обид да подмитат даночен службеник.

Полицаецот, кој всушност бил полицаец во цивилна облека, снимил повеќе разговори со Чен, а инспекторите добиле снимки од Чен и Фенг кои разговараат за упатствата што наводно ги добиле од кинески владини претставници, соопштија обвинителите.

Во едно видео, Чен ги нарече кинеските владини претставници „крвни браќа“, а во друго, тој рече дека Пекинг ќе биде „многу дарежлив“ во наградувањето на помошта во процесот на компромитирање на непрофитниот статус на движењето Фалун Гонг.

Чен, 70-годишен американски државјанин, и Фенг, 43-годишен кинески државјанин со легален престој во САД, се обвинети за дејствување како нерегистрирани агенти на странска влада, поткупување јавен службеник и заговор за извршување меѓународно перење пари.

Чен и Фенг и двајцата се родени во Кина, но сега живеат во областа Лос Анџелес, каде што беа уапсени.

Кина го забрани движењето Фалун Гонг во 1999 година, класифицирајќи го како злобен култ и еден од „Петте отрови“ или голема закана за нејзината влада. Оттогаш, практичарите на Фалун Гонг се засолниле во имот од 400 хектари наречен „Драгон Спрингс“ во северниот дел на Њујорк.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Дугар одлежа две децении затвор, а потоа брат му близнак му подари слобода

После 27 години истрага: Полицијата уапси ганстер осомничен за убиството на Тупак Шакур

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Калифорнија

(ВИДЕО) Тешка несреќа во Илиноис: Се преврте камион кој превезуваше амонијак, не се знае колку луѓе загинале

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Насилство во Мичиген: Ученичка со стол удри наставничка по глава