Американските тенкови Абрамс пристигнаа во Украина

Од:

Американските тенкови Абрамс пристигнаа во Украина, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Добри вести од министерот (за одбрана) Умеров. Тенковите Абрамс се веќе во Украина и се подготвуваат да ги засилат нашите единици“, објави Зеленски на својот канал Телеграм, пренесува Ројтерс.

Американскиот претседател Џозеф Бајден минатата недела изјави дека првите американски тенкови Абрамс ќе и бидат доставени на Украина оваа недела. Украинскиот претседател минатата недела објави дека Украина заедно со САД ќе произведува оружје, вклучително и системи за противвоздушна одбрана.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина