Американските сили не смеат да се задржуваат на територијата на Ирак

Од:

Ирак нема да дозволи престој на неговата територија за американските војници, кои се повлекоа од Сирија. Ирачката армија соопшти дека американските сили можат само да транзитираат низ Ирак.

Соопштението на ирачката армија е во спротивност со најавите на Пентагон дека се очекува речиси илјада американски војници кои се повлекоа од северна Сирија да преминат во западниот дел на Ирак и да ја продолжат кампањата против Исламска држава и „да помогнат во одбрана на Ирак“.

Сите американски војници кои се повлекоа од Сирија добија дозвола да влезат во курдистанскиот регион за да можат да бидат транспортирани надвор од Ирак. Не постои дозвола силите да останат во Ирак, се посочува во соопштението на ирачката армија.

Се уште не е познато дали американските војници ќе го користат Ирак како база за покренување на копнени акции во Сирија и извршување на воздушни напади врз ИД.

Во Ирак се стационирани повеќе од 5.000 американски војници кои се задолжени за обука на ирачката армија и да помогнат ИД да не ја поврати контролата врз ирачка територија.

Би можело да ве интересира

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

Горјан Грнчаровски

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекување од СЗО

А1он

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска