Американскиот Сенат го одобри буџетот за одбрана за 2022 година што ќе изнесува 768 милијарди долари

Од:

Американскиот Сенат го одобри нацрт-буџетот за одбрана на земјата за 2022 година, по што овој многу битен дикумент ќе му биде испратен на потпис на претседателот Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

„Документот беше поддржан од мнозинството сенатори“, се наведува во соопштението објавено на интернет страницата на американскиот Законодавен дом.

Со тоа финансискиот проект беше поддржан од двата дома на американскиот Конгрес, по што ќе следи и потписот на претседателот.

Буџетот за одбрана на САД за 2022 година изнесува 768 милијарди долари. Меѓу другото, тој содржи средства во висона од четири милијарди долари за програмата „Европската иницијатива за одвраќање“, што е наменета против Русија.

Со буџетот се предводува и доделување 300 милиони долари воена помош за Украина, а уште 150 милиони долари ќе бидат потрошени за „безбедносна соработка со балтичките држави“.

Би можело да ве интересира

Доларот најсилен во изминатите 20 години

Ана Ололовска

Американскиот долар на највисоко ниво во изминатите пет години

Ана Ололовска

Во Велес откриени фалсификувани долари

А1он

Вредноста на доларот со благ пад на девизните пазари

Ана Ололовска

Сенатот гласа за зголемување на американскиот државен долг

А1он

Во 2021 година се очекува девалвација на доларот

А1он