Американски воен брод потона во Атлантикот

Од:

Јужната команда на поморските сили на САД потврди дека воениот брод „Фридом УСС Детроит“ потонал во западниот дел на Атлантикот.

Бродот потонал при распоредувањето во подрачјето на одговорност на Јужната команда на поморските сили на САД.

Бродот сега претставува опасност за пловидба во тој дел на океанот.

Се претпоставува дека на бродот претходно избил пожар и оти членовите на екипажот го напуштиле.

„Фридом УСС Детроит“ припаѓа на класата најнови воени бродови на американската морнарица, а во употреба е од 2014 година. Тие бродови се дизајнирани за дејствување во крајбрежната зона и спроведување операции во борба против тероризмот, како и за специјални операции и дрза достава на товар до 700 тони. Неговата максимална брзина е 84 километри на час.

Бродовите се вооружени со топови калибар 57 милиметри, противавионски ракети, хеликоптери и беспилотни летала од типот МК-8.

Би можело да ве интересира

Правниот тим на Трамп ја почна одбраната на претседателот во Сенатот

Ана Ололовска

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Помпео скандалозно прекинал интервју со новинарка на Ен-пи-ар

Ана Ололовска

Демократите до Сенатот: Трамп е закана за американската демократија и повторно ќе го наруши законот, разрешете го

Ана Ололовска

Руди Џулијани: Ќе докажам дека фамилијата на Бајден е поврзана со корупција и криминал

Горјан Грнчаровски

Ирачките демонстранти бараат повлекување на американските трупи

Горјан Грнчаровски