Американски воен брод истрела предупредувачка ракета над ирански брод

Од:

Воен брод на американската морнарица истрела предупредувачка ракета за да го пренасочи глисерот на Иранската револуционерна гарда, кој се движеше право кон него, соопштија денеска официјални лица по повод настаните во Ормускиот проток.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението на морнарицата, патролен брод од класата Циклон „USH Orphan“ и брз транспортен брод „Spearhead“ „USNS CHoctaw County“ се сретнале во понеделникот со три ирански бродови додека влегувале во Персискиот залив преку Ормускиот теснец.

Морнарицата соопшти дека ова е втор таканаречен „небезбеден и непрофесионален“ инцидент со Иран во последните месеци.

Вчерашниот инцидент со иранската револуционерна гарда и американската морнарица се случи во време кога и натаму се присутни тензиите поради застојот на преговорите за обновување на иранскиот нуклеарен договор со светските сили.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД ќе почнат трговски преговори со Тајван

Лиз Чејни најави кандидатура за претседател на САД „за да спречи Трамп да влезе во Белата куќа“

Ана Ололовска

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Ана Ололовска

САД извршија проба на интерконтинентална ракета со дострел од речиси 6.800 километри

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

ЕУ го разгледува одговорот на Техеран за обнова на договорот за иранската нуклеарна програма

Ана Ололовска