Американски суд го ослободи од строгите правила на поведение Џон Хинкли, човекот кој пукаше и го рани претседателот Роналд Реган

Од:

Американски федерален суд го ослободи Џон Хинкли, човекот кој го рани поранешниот американски претседател Роналд Реган, од строгите правила според кои тој мораше да се однесува откако беше пуштен од ментална болница пред пет години.

Хинкли беше пуштен од душевната болница кон средината на 2016 година, бидејќи живее со својата мајка во Вилијамсбург, Вирџинија, пишува washingtonpost.com

-Доколку не се обидеше да убие претседател, тој ќе беше ослободен многу, многу, многу порано, рече судијата Пол Фридман.

Судијата објасни дека бил воден од принципите на правото, фактите и науката при донесувањето на одлуката.

На 30 март 1981 година, Хинкли го застрела Реган пред хотел во Вашингтон. Покрај тогашниот претседател на САД, повредени беа уште три лица.

Пред пет години, лекарите објавија дека Хинкли, кој беше прогласен за невин поради непресметливост, повеќе не страда од менталната болест која го натерала да пука во Реган.

Би можело да ве интересира

Спречен упад на американски воен брод, тензично на руската граница

А1он

САД ја повикаа Русија да обезбеди енергетска сигурност во Европа

Блинкен – Борел: Потребно е да продолжи пристапниот процес со Македонија и Албанија

А1он

Ескобар: Дијалогот Белград – Приштина го води ЕУ со поддршка на САД

А1он

Ескобар: Американската политика кон Западен Балкан со еден збор е евроинтеграција

А1он

Инфлацијата во САД највисока од 1991 година