Американски шериф ги снабдува училиштата во неговата област со полуавтоматски пушки

Од:

Кога училиштата во Северна Каролина повторно ќе бидат отворени подоцна овој месец, некои од новите безбедносни мерки ќе вклучуваат испорака на полуавтоматска пушка АР-15 што ќе се користи во случај на напад со огнено оружје.

dobivaj vesti na viber

Шерифот на округот Медисон, Бади Харвуд, испорача по една полуавтоматска пушка во секое од 6-те училишта во неговиот округ, поттикнат од пукањето во основно училиште во Јувалди, Тексас, во кое загинаа 19 деца и двајца наставници.

Оружјето ќе се чува во сеф, додаде шерифот.

Државните образовни службеници и Канцеларијата на шерифот работат заедно за да ја подобрат безбедноста откако нападот во Јувалди ги откри системските грешки и лошите одлуки што доведоа до повеќе од еден час хаос што заврши со убиство на напаѓачот од страна на органите на редот, според истрагата на Комисија од државцниот парламент на Тексас.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бела куќа: Русија знае што ќе се случи ако употреби нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

Рускиот амбасадор во Вашингтон: „Веруваме дека нема да има нуклеарна војна со САД“

А1он

Американскиот носач на авиони се вкотви во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Американска амбасадорка: Историјата на односите меѓу Албанија и САД е уникатна

А1он