Американски сенатори бараат да се блокира повлекувањето на војниците од Германија

Од:

Двопартиска група од американски сенатори соопшти дека ќе преземе активности за да го спречи претседателот на САД Доналд Трамп да ги повлече војниците од Германија.

Шестмина сенатори, вклучувајќи ги и влијателните републиканци Линдзи Грахам и Марко Рубио, изјавија дека планираат да го изменат законот за трошоците за одбрана, со цел да се ограничи употребата на средства за намалување на војниците во Германија.

– Во време кога САД и нашите европски сојузници треба да продолжат да дејствуваат заедно за да ги спречат злонамерните влијанија, во наш национален интерес, како и во интерес на нашите сојузници и партнери, е да го продолжиме нашето присуство во Германија, изјави сенаторот Рубио.

Во меѓувреме, поранешниот републикански кандидат за претседател на САД, Мит Ромни напиша на Твитер дека повлекувањето би претставувало подарок за Москва.

– Повлекувањето на американската војска од Германија ќе биде подарок за Русија. Тоа е последното нешто што треба да го направиме. На овој начин се загрозува американската национална безбедност и се поткопува НАТО, напиша Ромни.

Трамп претходно овој месец објави дека САД ќе го намалат бројот на распоредените војници во Германија до 25.000. Тој го обвини Берлин дека не ги исполнува своите финансиски обврски кон НАТО. Американскиот претседател истакна дека ќе премести дел од војниците од Германија во Полска.

Овој потег беше критикуван од германски министри, меѓу кои и министерката за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер и министерот за надворешни работи, Хајко Мас.

Би можело да ве интересира

Домашниот тероризам е реална и непосредна опасност, предупредуваат американските власти

Жарко Настоски

Во САД во јануари најмногу смртни случаи од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Тинејџер го пријавил својот татко дека учествувал во нападот врз Конгресот

Ана Ололовска

Американските ресторани со големи загуби и околу 2,5 милиони работни места помалку

Ана Ололовска

Администрацијата на Бајден најави обновување на односите со Палестинците

Ана Ололовска

Новата американска администрација до лето ќе обезбеди уште 200 милиони дози вакцини

Ана Ололовска