Американски приватни компании ги евакуираат вработените од ирачката воена база во Балад

Од:

Американските приватни компании, кои работат за ирачката Влада во секторот на одбраната, ги евакуираа своите вработени од воено-воздухопловната база во Балад, северно од Багдад, кон ирачката престолнина, заради влошувањето на безбедносната ситуација, пренесе ИТАР-ТАСС.

Претставник на американското Министерство за одбрана прецизира дека стотина американски вработени се евакуирани од базата во Балад кон Багдад. Тој посочи дека американската Влада не учествува во оваа евакуација, што се изведува со летови на  соодветни компании.

Портпаролката на Стејт департментот, Џен Псаки, изјави дека нема измени во статусот на службениците во Амбасадата и конзулатот на САД во Ирак, демантирајќи ги информациите дека американските дипломатски мисии во оваа земја ќе бидат евакуирани.

Џихадистичките бунтовници, кои ја презедоа контролата врз големи региони во северозападниот дел на Ирак, вклучувајќи го и вториот по големина град Мосул и градот Тикрит, ги зазедоа и населбите Џалавија и Саадија во провинцијата Диала, североисточно од Багдад.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Четири жени ограбиле аптека во Сан Франциско и побегнале со украдените производи

Ана Ололовска

Бајден наложи строги правила за вакцинација за федералните службеници

Ана Ололовска

Масовно посетен фестивалот Лолапалуза во Чикаго, експертите загрижени поради ширењето на вирусот

Ана Ололовска

Работата од дома во САД ќе го зголеми економското производство за 160 милијарди долари

Ана Ололовска

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Ана Ололовска

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Leave a Comment

fourteen − ten =