Американски медиуми: Вработени во „Хуавеј“ со години соработувале со армијата на Кина

Вработени во кинеската телекомуникациска компанија Хуавеј соработувале во најмалку 10 проекти со кинеските вооружени сили во изминатата деценија, објави Блумберг.

Вработени во Хуавеј биле во тимови со членови на разни структури на кинеската армија на проекти – од вештачката интелигенција до радио комуникации, објави Блумберг.

Портпаролот на Хуавеи Глен Шлос, изјави дека компанијата не соработува, ниту пак е партнер на институции што соработуваат со кинеската армија.

Шлос истакна дека Хуавеј развива и произведува само комуникациски производи што ги исполнуваат светските цивилни стандарди.

Би можело да ве интересира

Полицијата на Масачусетс ги замоли жителите да се воздржат од криминал додека не помине топлотниот бран

Олдрин: Луѓето да се вратат на Месечината и да одат на Марс

Најмалку шест лица починале поради горештините во САД

ВИДЕО: Додека нобеловка зборуваше за нејзините мртви родители Трамп ја праша „Каде се тие сега?“

Татјана Ташкова

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

САД зафатени од високи температури, загрозени 200 милиони луѓе

Татјана Ташкова