Американски конгресмен го тужи Твитер поради дискриминација

Од:

Републиканскиот конгресмен Девин Нунес го тужи Твитер, тврдејќи дека онлајн платформата ги дискриминира конзервативците со криење на нивните постови и одобрува објавување на „злоупотреби, непријателски говор и клевети“ во врска со законодавниот орган.

Нунес, кој е сојузник на претседателот Доналд Трамп, ја поднел тужбата во Државниот суд на Вирџинија, и бара надомест на штета од 250 милиони долари.

Претставници на Твитер одбија да ја коментираат информацијата, и покрај тоа што во минатото енергично ги отфрлаа тврдењата дека платформата е политички пристрасна.

Би можело да ве интересира

Хан на „Твитер“: Крајно време е земјите-членки на ЕУ да го испорачаат своето

А1он

„Твитер“ отстрани илјадници налози поврзани со лажни вести

Татјана Ташкова

Твитер блокира профили на кубански функционери и медиуми

Хакиран профилот на извршниот директор на „Твитер“

Татјана Ташкова

„Твитер“ призна дека споделувал лични податоци на корисници со огласувачи

„Твитер“ ги блокираше профилите на иранските новински агенции