Американската војска објави дека одговорила на нападите на екстремистите од Сирија

Од:

Американската војска објави дека одговорила на ракетниот оган насочен против американските сили во североисточна Сирија и дека во нападот се убиени „две или три лица за кои се сомнева дека се екстремисти поддржани од Иран“.

dobivaj vesti na viber

„Американските сили одговорија на ракетниот оган на две локации во Сирија во средата, уништувајќи три возила и опрема користени за лансирање на некои од ракетите“, се вели во соопштението на Командата на американската војска за Блискиот Исток.

САД ги бомбардираа вчера бази на проиранските милиции на истокот на Сирија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

Рускиот амбасадор во Вашингтон: „Веруваме дека нема да има нуклеарна војна со САД“

А1он

Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Ана Ололовска

Американскиот носач на авиони се вкотви во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија