Американската војска изведе набљудувачки лет над Украина

Од:

Американската војска соопшти денеска дека извела „невообичаен“ лет над Украина, согласно Спогодбата за отворено небо. Во соопштението од Пентагон се наведува дека со „летот за набљудување“ се „реафирмира американската посветеност кон Украина“, откако Русија и заплени три брода, заедно со екипажот.

„Рускиот неиспровоциран напад на украински бродови во Црното Море во близина на Керченскиот Теснец е опасна ескалација во образецот на се попровокативни и позаканувачки активности“, оценува Пентагон.

Во соопштението уште се истакнува дека Вашингтон се залага за подобри односи со Русија, но тоа не може да се случи се додека продолжуваат незаконските и дестабилизирачки акции во Украина.

Би можело да ве интересира

Анкета: Повеќе од половина од Американците незадоволни од политиката на Трамп

Захарова: Седница на Советот за безбедност на ОН поради американските ракети

Велемајсторот Карпов од март чека виза за САД

Коснет: Косовското Собрание донесе значајна одлука за формирање Влада со нови идеи

Зариф: Иран нема да почне војна во Заливот, но ќе се брани

Ана Ололовска

Рохани: Разговорите со Вашингтон се бескорисни

Ана Ололовска