Американската морнарица заплени иранско оружје

Од:

Воен брод на американската морнарица заплени оружје за кое се верува дека е од ирански „дизајн и производство“ и вклучува 150 противтенковски проектили и три ирански ракети земја-воздух, соопшти американската армија.

Оружјето е запленето во неделата во Арапското Море, а идентично е со она што друг американски воен брод го заплени во ноември.

Станува збор за противтенковски ракети „Дехлавие“, кои се иранска копија на руската ракета „Комета“, се наведува во соопштението на американската војска.

Во последниве години, американски бродови пресретнаа и одземаа иранско оружје насочено главно кон борците Хуту во Јемен.

Според резолуцијата на Обединетите нации, Техеран има забрана да снабдува, продава или изнесува оружје надвор од земјата, освен со одобрение од Советот за безбедност.

Би можело да ве интересира

Американска помош од заштитни средства за албанските бели мантили

А1он

Федералните резерви на САД обезбедија 2,3 трилиони долари за поддршка на економијата

А1он

Уште 6,6 милиони Американци бараат надомест за невработеност

А1он

Почина Линда Трип која ја откри аферата на Клинтон и Левински

Ана Ололовска

Пет ракети погодија американска база во Авганистан

Ана Ололовска

Американски научници: Ковид-19 нема да исчезне со затоплување на времето

Ана Ололовска