Американската амбасада во Кабул предупредува на екстремистички напади врз жени

Од:

Амбасадата на САД во Авганистан предупреди дека екстремистичките групи планираат напади врз различни цели, но посебно врз жени.

Во соопштението од Амбасадата не се наведува за кои екстремистички групи станува збор, ниту за кога се планирани нападите.

Портпаролот на талибанците изјави дека тие не планираат напади.

Во меѓувреме во Катар почнаа преговорите помеѓу талибанците и Владата на Авганистан, што е клучен дел од мировниот договор што САД го потишаа со талибанците во февруари.

Би можело да ве интересира

Најмалку 15 жртви во стампедо пред конзулат во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 13 жртви во самоубиствен напад во Авганистан

Ана Ололовска

Десетици илјадници лица ги напуштија домовите поради интензивните борби во Авганистан

Ана Ололовска

Американското воено воздухопловство бомбардирало талибанци

Ана Ололовска

По 20 години војна, САД им го оставаат Авганистан на талибанците

Ана Ололовска

Американската војска соопшти дека повлекувањето од Авганистан ќе зависи од ситуацијата на теренот

Ана Ололовска