Американската администрација ослободува лекови од националните резерви поради премногу болни од грип

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден соопшти дека поради прераното појавување на грипот, ќе пушти одредени дози на лекови за грип на рецепт од Стратешките национални залихи во државите чии жители сè уште ги полнат лекарските ординации низ земјата.

Локалните медиуми јавија дека луѓето кои сакале да земаат лекови без рецепт поради зголемениот број на заболени од грип, наишле на празни полици во аптеките, додека во продавниците низ земјава е пројавен недостиг, особено на лекови за деца.

Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) проценуваат дека грипот досега оваа сезона довел до 150.000 хоспитализации и 9.300 смртни случаи.

– Државите ќе можат да ја добијат потребната поддршка во случај на големо зголемување на случаите на грип, рече Даун О’Конел, помошник секретар во Одделот за здравство и човечки услуги, кој го надгледува ЦДЦ.

Администрацијата не открива колку дози ќе бидат достапни, но минатата недела федералната агенција откри дека ќе им дозволи на државите да користат државни залихи на Тамифлу, кој може да се препише за лекување на грип и кај бебиња постари од две недели.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бугарското Министерство за здравство размислува да забрани извоз на лекови

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ

Во САД има недостиг на антиботици за деца

А1он

Здравствен извештај на Штада за ноември 2022 година: Европејците ги загрижува сезоната на грип  

Горан Наумовски

Пристигнаа вакцините против сезонски грип, вакцинацијата почнува следната недела 

Ана Ололовска

Летово пет пати поголем број на случаи на грип во Грција во споредба со 2019 година