Американска компанија извезува лекови на база на марихуана во Израел

Од:

Компанијата „Ултра Хелт“ од американската сојузна држава Нов Мексико почна да извезува лекови на база на марихуана во Израел.

Претставничката на компанијата Мариса Новел неодамна изјави дека на почетокот на месецот почна извозот на лекови преку партнерската фармацевтска компанија „Панаксаи“.

Лековите се направени од канабис одгледуван во областа Берналило, а компанијата „Ултра Хелт“ се смета за пионер во извозот на медицинска марихуана во Израел.

Првиот човек на компанијата, Дјук Родригез изјави дека властите во Нов Мексико „одиграле клучна улога во воспоставувањето деловна соработка со Израел“.

Би можело да ве интересира

Кина ги отвара пазарите за диви животни, Кинезите во САД се соочуваат со расна дискриминација

А1он

Позната болница на Менхетен моли за донации, оброци, опрема

Ана Ололовска

Трамп: Не очекуваат најтешки недели

Ана Ололовска

Бродот болница на американската армија ќе почне да прима пациенти од понеделник

А1он

Расте бројот на заразени морнари на носачот Теодор Рузвелт

А1он

Во САД користат крвна плазма од излекувани за лекување на новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска