Американка обучувала батаљон од жени на Исламска Држава во Сирија

Од:

Американската државјанка Алисон Флак-Екрен денеска пред американскиот суд призна дека го водела и обучувала женскиот батаљон на ИД во Сирија. Таа го прифати договорот за признавање вина пред федералниот суд и се соочува со затворска казна до 20 години. На крајот на 2016 година, Флук-Екрен ја предводела женската единица на ИД во сирискиот град Рака и водеше обука за пукање од автоматски пушки, фрлање бомби и активирање појаси за самоубиствени напади.

Во писмото на федералниот обвинител Раџ Парех се наведува дека таа обучувала и деца за борба. Флук-Екрен имала намера да регрутира оперативци за терористичкиот напад на универзитетски кампус во САД и планирал напад на трговски центар.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бела Куќа: Кинески балони за шпионирање оперирале над пет континенти

Ана Ололовска

Британија: Асад бомбардираше област во Сирија контролирана од опозицијата веднаш по земјотресот

Ана Ололовска

Во Сирија, по земјотресот, од затвор побегнаа 20-ина осомничени џихадисти

Горан Наумовски

Речиси 60 тужби против Лореал во Федералниот суд во Чикаго

Горан Наумовски

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка