Американка е уапсена на аеродромот во Сиднеј, имала позлатен пиштол во куферот

Од:

Австралиската полиција пронашла позлатен пиштол во куферот на американски патник на аеродромот во Сиднеј.

Американката која полета од Лос Анџелес немала дозвола за огнено оружје, соопшти австралиската гранична полиција (ABF). Таа може да добие и до 10 години затвор.

„Уште еднаш гледаме колку добри офицери на ABF се во пронаоѓање нелегални и многу опасни предмети и спречување на нивно внесување во Австралија“, рече командантот на ABF Џастин Батурст.

28-годишната жена беше обвинета и вчера се појави пред локалниот суд, каде и беше одредена кауција. И се заканува укинување на визата и депортација од Австралија, пишува CNN.

Воздушните патници на домашните летови во САД можат да патуваат со огнено оружје, под услов да е истоварено и затворено во тврд контејнер во багажникот на авионот. Патниците мора да ги предупредат и претставниците на авиокомпаниите за време на пријавувањето дека носат оружје.

Спротивно на тоа, Австралија има многу строги закони за оружје што беа донесени по масакрот во Тасманија во 1996 година кога вооружен маж уби 35 луѓе.

По нападот било забрането секое автоматско и полуавтоматско оружје, а од нивните сопственици биле насилно купени околу 600.000 парчиња оружје.

Би можело да ве интересира

Австралија: Свештеник осуден на 40 години затвор за злоупотреба на 72 деца

Идентификувани остатоци од жена пронајдени во бетонски ѕид во Австралија

ВИДЕО: Австралијците мислеа дека снимаат метеор, излезе дека е руска ракета

ВИДЕО: Голем мистериозен објект исплива на плажа во Австралија

(ВИДЕО) Неверојатна приказна: Австралиец и неговото куче преживеале три месеци на отворено море

Катерина Ѓуровски

Австралискиот наставник кој ја уби сопругата осуден за злоставување на ученичката со која се ожени