Американците сакаат да го зајакнат своето присуство во Персискиот залив, планот ќе го објават наскоро

Од:

Соединетите Држави во петокот соопштија дека сакаат да го зајакнат своето присуство во Персискиот Залив откако Иран постојано задржува трговски бродови.

„САД нема да дозволат странски или регионални сили да ја загрозат слободата на пловидба низ водните патишта на Блискиот Исток“, изјави во петокот директорот за комуникации на Советот за национална безбедност Џон Кирби.

Тој не даде повеќе детали за плановите – тие ќе бидат објавени подоцна. Во изминатите две години, Иран заглави 15 комерцијални бродови со меѓународни знамиња, рече Кирби. „Едноставно нема оправдување за таквите постапки“, додаде тој.

Тој јасно стави до знаење дека САД не сакаат конфликт со Иран. Во исто време, тој го обвини Техеран дека во последните недели сè повеќе задржува бродови. Во минатото, имаше повеќекратни инциденти со танкери во Оманскиот залив или Персискиот залив, предизвикувајќи жестоки политички тензии.

Ормуз, теснец широк 55 километри меѓу Иран и Оман, се смета за еден од најважните поморски патишта за глобален транспорт на нафта. На почетокот на мај, Иранската револуционерна гарда повторно задржа танкер со нафта во Ормутскиот Теснец.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Дугар одлежа две децении затвор, а потоа брат му близнак му подари слобода

После 27 години истрага: Полицијата уапси ганстер осомничен за убиството на Тупак Шакур

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Калифорнија

(ВИДЕО) Тешка несреќа во Илиноис: Се преврте камион кој превезуваше амонијак, не се знае колку луѓе загинале

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Насилство во Мичиген: Ученичка со стол удри наставничка по глава