Американците испратија воена опрема од 200 милиони долари во Украина, велат дека ова е само прва пратка

Од:

Првата пратка од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти денеска американската амбасада.

dobivaj vesti na viber

Испораката дојде по посетата на американскиот државен секретар Антони Блинкен на Киев оваа недела поради загриженоста на Киев и неговите западни сојузници за десетиците илјади руски војници на украинската граница. Русија негира дека планира нова воена офанзива.

Пакетот помош од 200 милиони американски долари беше одобрен од Вашингтон во декември. „САД ќе продолжат да обезбедуваат таква помош за поддршка на украинските вооружени сили во нивните тековни напори за одбрана на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина од руската агресија“, пишува на Фејсбук.

Во соопштението се наведува дека пратката содржи „смртоносна безбедносна помош и муниција наменета за украинските бранители“. Украинскиот министер за одбрана им се заблагодари на САД за помошта.

„Како што претседателот Бајден му рече на претседателот Путин, во случај на руска инвазија на Украина, Америка ќе и пружи помош на Украина и ќе и испрати уште поголема помош“, се вели во соопштението на американската амбасада во Киев.

Би можело да ве интересира

Почнаа вежби: Белорусија се подготвува за војна?

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Ана Ололовска

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Француски министер: Ќе бидат потребни 15 или 20 години за Украина да влезе во ЕУ

Ана Ололовска

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска