Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

Од:

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ги олесни мерките за Ковид-19, укинувајќи ја препораката за граѓаните на САД да се изолираат доколку дојдат во близок контакт со заразено лице.

dobivaj vesti na viber

Американската здравствена агенција објави и дека држењето растојание од најмалку два метри од другите повеќе не е задолжително.

ЦДЦ објасни дека промените се поради фактот што повеќе од 2,5 години од почетокот на пандемијата, речиси целото американско население стекнало одредено ниво на имунитет. Одредени мерки се задржани, а исто така се поттикнува и тестирање на лица со симптоми и нивни блиски контакти.

Додека лицата кои ќе имаат позитивен тест треба да останат дома најмалку пет дена и да носат маска вкупно 10 дена кога ќе бидат во контакт со други луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД издвоија 40 милиони долари за вооружување на Бугарија

А1он

Нов бран корона се заканува да ја поплави Европа, бројот на заразени се зголемува

А1он

Поморски маневри на Јужна Кореја и САД по серијата севернокорејски балистички проби

Ана Ололовска

САД не ја менуваат политиката на санкции кон Венецуела без конструктивни чекори од Мадуро

Ана Ололовска

Германија им приговара на САД за високите цени на гасот

Ана Ололовска

Распореден најновиот американски носач на авиони „Ју-Ес-Ес Џералд Форд“

А1он