Америка и испраќа на Украина нов пакет помош во оружје и опрема, вреден 350 милиони долари

Од:

Американскиот Стејт департмент денеска објави дека САД ќе испратат на Украина нов пакет помош во оружје и опрема во вредност од 350 милиони долари, пред очекуваната пролетна офанзива.

Најновиот пакет на американска помош вклучува големо количество различни видови муниција, како што се ракети за артилериски системи, резервоари за гориво и чамци, пренесе АП.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека пакетот содржи и муниција за хаубици, борбени возила Бредли, ракети HARM и противтенковско оружје.

„Само Русија може да ја заврши својата војна денес. Додека Русија не го направи тоа, ние ќе бидеме обединети со Украина се додека тоа е потребно“, изјави Блинкен.

Оружјето за помош на Украина ќе биде земено од залихите на Пентагон по наредба на претседателот Џозеф Бајден, за да може брзо да биде доставено до фронтот.

САД обезбедија повеќе од 32,5 милијарди долари воена помош за Украина од почетокот на руската инвазија.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

(ВИДЕО) Нов напад на рускиот град Белгород, дрон падна на улица

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Москва: Спречен е обид на Киев да изврши терористички напад врз цивилно население, убиени се 30 терористи

Горан Наумовски

По денешните напади во Украинка се огласија легијата „Слобода на Русија“ и рускиот Волонтерски корпус

Горан Наумовски

Политичар на руска телевизија повика на соборување на Путин и подобрување на односите со ЕУ

Горан Наумовски