Аменах Гариб-Факим именувана за претседател на Маурицус

Од:

Владата на Република Маурициус ја именува Аменах Гариб-Факим за претседател на држава.

dobivaj vesti na viber

Гариб-Факим е првата жена именувана за претседател на Маурициус.

Таа е биолог со меѓународно реноме.

Гариб-Факим доаѓа на местото на Каилаш Пурјага, кој во петокот поднесе оставка од функцијата. Таа во петок ќе положи заклетва.

Би можело да ве интересира

Угинати делфини на брегот на Маурициус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нафтена дамка го уништи еден од најчистите морски брегови во светот

Жарко Настоски

Први три случаи на коронавирус во Маурициус

Ана Ололовска

Меѓународниот суд на правдата одлучува за спорот меѓу Британија и Маурициус за архипелагот Чагос

Ана Ололовска