Амбасадор на Белорусија во Словачка со поддршка за демонстрантите

Од:

Амбасадорот на Белорусија во Словачка, Игор Лештења е првиот од шефовите на дипломатските мисии на земјата што јавно ја декларира својата поддршка за учесниците во протестите во неговата земја.

„Јас се викам Игор Александрович Лештења. Ви се обраќам не само како амбасадор на Белорусија во Словачка. Ви се обраќам како најстар шеф на белоруска дипломатска мисија во странство и единствениот активен белоруски дипломат кој работел во Министерството за надворешни работи на СССР и во советска амбасада во странство. Како и сите Белоруси, јас сум шокиран од приказните за тортура и тепање на граѓани на мојата земја “, рече дипломатот во видео пораката објавена на ЈуТјуб.

.Амбасадорот истакна дека на една од фотографиите во медиумите од претепал демонстранти препознал соученик на неговата ќерка, која „сигурно никогаш не била идентификувана како хулиган“.

Според него, Министерството за надворешни работи „честопати се изедначува со органите на редот“, кои „бараат да се спречи надворешно мешање во внатрешните работи на земјата“. – Но, јас со сигурност знам дека клучните компоненти на кохезивна, силна и независна држава се почитувањето на волјата на народот, нивниот јазик, историја и култура. Во Словачка, јас ја претставувам Белорусија и белорускиот народ, кои според Уставот се единствениот извор на моќ. кај нас, рече Лештења

Дипломатот изрази солидарност со „оние кои излегоа на улиците на белоруските градови на мирни протести за да може да се слушне нивниот глас“.

Би можело да ве интересира

Осомничениот Зенкович во целост ја признал вината околу атентатот врз Лукашенко, Белата куќа демантира вмешаност

Ана Ололовска

Лукашенко тврди дека спречил обид за државен удар, наводно планиран од САД

Кравчук: Украина е непријател на Русија, а Белорусија е нејзиниот лакеј

Ана Ололовска

Белорусија почна со масовно производство на „Спутник V“

Ана Ололовска

Лукашенко: Белорусија нема пријатели; Кремљ одговара – ние сме браќа

Ана Ололовска

Лукашенко му ја предаде функцијата шеф на Белорускиот олимписки комитет на синот, МОК не признава

Жарко Настоски