„Амазон“ соопшти дека речиси 20 илјади негови вработени се заразени со Ковид-19

Од:

Гигантот во онлајн трговијата, Амазон соопшти дека 19.816 нивни вработени се заразиле со новиот коронавирус во САД.

Амазон беше под притисок да ги затвори своите магацини среде пандемијата, но компанијата одбра да продолжи да работи за да одговори на барањата на клиентите блокирани дома поради широката изолација.

Амазон почна да мери температура на своите вработени, воведе софтвер за социјално растојание и презеде други мерки за безбедноста на својот персонал.

Со 1.372.000 вработени во првите редови во Амазон и нејзините филијала во Вол-фуд маркет, 19.816 лица биле позитивни на коронавирусот помеѓу 1 март и 19 септември. Ова е 1,44 проценти и е помалку од односот меѓу општата популација, наведуваат од компанијата.

Би можело да ве интересира

Кон: Ситуацијата е критична, мерките во секој случај беа задоцнети

Жарко Настоски

СЗО: Да се одложат празничните собири низ Јужна и Северна Америка

Жарко Настоски

704 новозаразени и деветмина починати од Ковид-19 последните 24 часа

Жарко Настоски

Хрватска: Новите рестриктивни мерки ќе траат најмалку до Божиќ, вели премиерот Пленковиќ

Жарко Настоски

Патриот е оној што сега седи дома, вели албанската министерка за здравство

Жарко Настоски

Во Србија над 40 починати од Ковид-19, рекорден број новозаразени

Жарко Настоски