„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

Од:

Се повеќе осигурителни компании ги објавуваат своите проценки за износот на штетите предизвикани од поплавите кои ја зафатија Германија по силното невреме. Лидерот на пазарот „Алијанц“ го посочи вкупниот износ од над 500 милиони евра што групата очекува да им ги исплати на погодените клиенти.

„Алијанц“ има добиено околу 13.000 пријави за причинета штета на секторот за домаќинства и станбени згради, како и околу 3.000 пријави за оштетени возила.

– Очекуваме тој број значително да се зголеми во текот на следните неколку дена, изјави Јохен Хауг, управен директор на одделот за побарувања. Вкупно, треба да има 30.000 извештаи за штети во домаќинства и станбени згради, како и 5.000 за штети на возила, јави ДПА.

Уште минатата недела, консултантската фирма со седиште во Келн, Мејертол Сиемс Колрус (МСК) го одреди вкупниот износ на осигурената штета на повеќе од милијарда евра. Износ што, според „Алијанц“, веројатно нема да биде доволен. Бидејќи и други големи добавувачи очекуваат огромни оптоварувања. Минатата недела, на пример, R + V Versicherung пријави побарувања за штети во износ од 387 милиони евра за годината како целина.

Би можело да ве интересира

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он