Алиев: Турција ни даде ловци Ф-16, ќе ги употребиме ако има агресија од страна

Од:

Баку ќе ги употреби турските ловци Ф-16 во случај на странска агресија врз Азербејџан, изјави азербејџанскиот претседател Илхам Алиев.

Тој додаде дека во секое интервју, новинарите го прашуваат од каде Азербејџан има турски Ф-16.

– Изморен сум од одговарање. Имате сателити, како не знаете што правиме? Отворете и видете дали Ф-16 сега се во воздух или на земја. Секој знае дека тие се на земја и дека дошле тука на воени вежби, но останале кога почна војната, објасни Алиев.

Според него, ловците се помош од Турција.

– Ако биде извршена странска агресија врз нас, ќе ги видите овие Ф-16, истакна Алиев.

Тој додаде дека што се однесува до прашањето за Карабах, Баку ќе оди до крај.

– Нашиот став останува непроменет. Ја браниме правдата … Ќе одиме до крај по ова прашање, заклучи Алиев.

Би можело да ве интересира

Уште 188 руски војници испратени во Ерменија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Азербејџански војник демолира куќа што ја напуштиле Ерменци

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови гневни протести во Ереван, уапсени десетици граѓани

Жарко Настоски

Од Ерменија во Нагорно Карабах се вратиле 4.400 лица

Ана Ололовска

Ерменскиот министер за одбрана поднесе оставка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Горат згради во пустиот град Агдам, кој му припадна на Азербејџан

Жарко Настоски