„Алибаба“ нуди кредит од речиси три милијарди долари за фирми погодени од коронавирусот

Од:

Холдинг групата “Алибаба” соопшти дека финансиската единица “Вест банк” ќе понуди кредит од 2,86 милијарди долари за компаниите во Кина кои се погодени од коронавирусот.

Приоритет ќе имаат фирмите од кинеската покраина Хубеи, односно градот Вухан, од каде започна да се шири епидемијата.

Во соопштението на Алибаба се наведува дека кредитите ќе имаат ниски каматни стапки.

Би можело да ве интересира

Кина ги повика странските мисии да ја отстранат пропагандата од објектите: Се мисли на украинските знамиња

Си Џинпинг ќе се сретне со шефовите на пет поранешни советски републики

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Кина гради нова база на Антарктикот, тврдат Американците

Ана Ололовска

Кина: Ниту една земја нема право да се меша во нашите односи со Русија

Макрон наводно работи со Кина на таен план за мир во Украина

Катерина Павлова-Николовска