Али Хамнеи: Изборите во САД се претстава

Од:

Верскиот лидер на Иран, Али Хамнеи, денеска ги нарече претседателските избори во САД „претстава“.

– Ситуацијата во САД и она што тие го зборуваат за нивните избори е претстава. Тоа е пример за грдото лице на либерална демократија во САД. Без оглед на резултатите, едно е апсолутно јасно – недвосмислен политички, граѓански и морален пад на американскиот режим, напиша Хамнеи.

Официјален Иран претходно соопшти дека не му е грижа кој ќе биде новиот претседател на САД.

Би можело да ве интересира

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски

Иранска Организација за атомска енергија: Иран почна со производство на збогатен ураниум до 20 отсто

Ана Ололовска

Еврокомисијата ќе почека со реакција на иранското збогатување ураниум

Жарко Настоски