Али ал-Систани повика за избор на нов премиер на Ирак „без странско мешање“

Од:

Врховнот шиитски духовник во Ирак ајатолахот Али ал-Систани повика за избирање нов премиер на државата без „странско мешање“.

Премиерот Адел Абдел Махди поднесе оставка минатата недела во ек на протести во државата што траат веќе два месеца.

Преку свој претставник во Кербала, Ал-Систани нагласи дека шиитското религиозно раководство „нема никаква улога“ во дискусиите при изборот на нов премиер на Ирак.

Би можело да ве интересира

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Ана Ололовска

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Ана Ололовска

Ирачките демонстранти бараат повлекување на американските трупи

Горјан Грнчаровски

Во Ирак масовни протести против американските војници во земјата

Ана Ололовска

Салих: САД и Ирак треба да ја продолжат заедничката борба против Исламска држава

Ана Ололовска

Три ракети истрелани врз Зелената зона во Багдад

Ана Ололовска