Алабама: Две лица загинаа при налет на торнадо

Од:

Најмалку две лица загинаа, а повеќе се повредени во налетот на торнадо кој ја погоди американската сојузна држава Алабама.

Портпаролката на службата за вонредни ситуации Рита Смит истакна дека две лица загинале во Боригард. Таа нагласи дека неколку куќи се целосно или делумно оштетени во Боригард, на 90 километри источно од главниот град Монтгомери.

Торнадото ја погоди областа вчера во попладневните часови по локално време.

Би можело да ве интересира

Американската економија лани нарасна за 5,7 отсто

А1он

Борел: Одговорот на САД на руските предлози е солидна основа за зацврстување на сигурноста во Европа

А1он

Кремљ: Ставовите на Русија не се опфатени во безбедносните предлози на САД, но дијалогот може да продолжи

Ана Ололовска

Воздухот во САД загрижувачки загаден

Ана Ололовска

Велика Британија и САД може да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, пишува „Дејли телеграф“.

Ана Ололовска

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Ана Ололовска