Ал Багдади: Во тек се нови операции на Исламската држава

Од:

Медиумската мрежа на Исламска држава денеска објави аудио снимка, во која се тврди дека е од водачот на таа терористичка организација, Абу Бакр ал-Багдади, во која тој предупредува дека се во тек нови операции.

– Операциите се одвиваат на различни фронтови, вели Багдади на снимката објавена на мрежата Ал Фуркан. Тоа е негова прва порака од април.

Тој наведе неколку локации каде ќе бидат извршени нападите, како што се Мали и Левантскиот Залив, но не го откри времето за можните напади.

Би можело да ве интересира

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

Вашингтон ја удвои наградата за апсење на новиот лидер на ИД

Ана Ололовска

Столтенберг на средба со министрите за надворешни работи од Глобалната коалиција против ИД

А1он

САД: Теористичката Исламска држава одговорна за нападот на породилиште во Авганистан

Ана Ололовска

Монитор: Исламска држава ги нападна сириските сили во Хомс

А1он

Пандемијата од коронавирусот може повторно да ја заживее Исламска држава

Ана Ололовска