„Ал Арабија“: Обид за атентат врз либискиот премиер

Од:

Либискиот премиер Абдул Хамид Дбеиба остана неповреден по обид за атентат денеска во раните утрински часови кога непознати лица отворија оган врз неговиот автомобил во Триполи, објави телевизијата Ал Арабија.

dobivaj vesti na viber

Неколку куршуми го погодиле автомобилот на Дбеиба, а напаѓачите успеале да побегнат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН го осудија упадот на демонстрантите во парламентот на Либија во Тобрук

Ана Ололовска

Демонстранти упаднаа во зградата на либискиот парламент во Тобрук

Ана Ололовска

Бродот „Оушн Викинг“ спаси 158 мигранти во Медитеранот

Ана Ололовска

Башага и неговите министри го напуштија од Триполи

Ана Ололовска

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

Ана Ололовска

Цените на нафтата над 108 долари, во фокус намалените испораки од Русија и Либија

А1он