Активисти за заштита на животната средина го блокираа Лондон, полицијата апси

Од:

Активисти за заштита на животната средина денеска блокираа дел од лондонската обиколница М25 и на тој начин предизвикаа колапс во сообраќајот во главниот град на Велика Британија, што е нивни втор протест оваа недела.

Групата, која се нарекува себеси „Заштити ја Британија“, бара британската Влада да се обврзе да помогне во „заштита на 29 милиони домови“, додавајќи дека 80 нивни активисти блокирале бројни крстосници, од кои некои се најпрометни, како и одредени патишта.

Полицијата, која беше критикувана поради својот одговор на протестите, соопшти дека уапсила неколку лица и ги растерала демонстрантите.

Групата „Заштити ја Британија“ во соопштението додаде дека ќе продолжи со протестите се додека Владата не реагира соодветно.

– Во меѓувреме, тие можат да не апсат, да не затворат, знаеме кои сме и што треба да правиме, се наведува во соопштението.

Десетици демонстранти беа уапсени во понеделникот, кога активисти организираа сличен протест на различни локации во градот, што доведе до повеќечасовна блокада и предизвика гнев кај возачите.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он

Џонсон најави партнерство со Гејтс во вредност од 552 милиони долари

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Ана Ололовска

Евакуација на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

А1он