Активисти се судрија со полицијата за време на младински самит за климата во Милано

Од:

Активисти за заштита на животната средина денеска се судрија со полицијата во Милано на маргините на младинскиот самит за климата, јави ДПА.

Делегатите на самитот „Youth4Climate“ разговараа со политичари за климатската криза, вклучувајќи ги италијанскиот премиер Марио Драги и италијанскиот претседател Серџо Матарела.

Во меѓувреме, десетици активисти одржаа демонстрации пред конференцискиот центар. На снимката од протестот се гледа како демонстрантите се судираат со полицијата, која употреби палки против толпата.

Други активисти го блокираа сообраќајот така што лежеа на улица се додека не беа отстранети од полициските службеници.

Некои од демонстрантите накратко влегоа во конференцискиот центар за да протестираат пред говорот на Драги.

Настанот, организиран заеднички од италијанската и британската влада, е подготовка за конференцијата за климатски промени COP26, што треба да се одржи во Глазгов подоцна годинава, додава ДПА.

Драги повтори дека светот мора да покаже поголема посветеност во борбата против климатските промени.

Би можело да ве интересира

Град во Сицилија има 104 отсто вакцинирани

Ана Ололовска

Италија блокира нов кинески обид за преземање стратешка компанија

Претставничкиот дом на Конгресот ја изгласа програмата на Бајден за социјална заштита и за борба против климатските промени

А1он

Италија поддржува Европска здравствена унија

А1он

Последни преговори за договорот од климатската конференција КОП26 во Глазгов

Катерина Павлова-Николовска

Удар за мафијата во Италија, осудени 70 членови на “Ндрангета“