Активисти на „Солидарност за Таксим“ одбија да се сретнат со Ердоган

Од:

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Во знак на протест поради полициското насилство за време на протестите, организаторите на собирите Хајко Багдат и Хилал Атаџ ја одбија средбата.

Хајко Багдат е познат новинар и член на еколошкото движење „Солидарност за Таксим“.

– Ниту едно од нашите барања кои ги поставивме уште пред 10 дена не е исполнето од страна на Владата. Поради тоа нема никаква смисла од планираната средба со премиерот и одбивам да учествувам, изјави Багдат.

Шефот на турското претставништво на меѓународната еколошка организација „Гринпис“,

Хилал Атаџ, исто така, го откажа своето учество на средбата.

– Во оваа состојба на насилство, не сметам дека би можело да има разумен и конструктивен дијалог. Затоа ја одбив поканата за учество. Во мирна и демократска ситуација, секако сме подготвени на секаков разговор, истакна Атаџ во писмено соопштение.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во пожарите во Турција досега загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Ана Ололовска

Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Жарко Настоски

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 + 9 =