Активиран вулкан во Јапонија

Од:

Во југозападна Јапонија се активира вулкан првпат после шест години, и ги покри со пепел околните села.

Јапонската телевизија ТБС објави видео снимки од ученици кои се штитат од пепел со шлемови и маски додека одат кон училиште во подножјето на вулканот Шинмоедаке.

Телевизијата објави дека од кратерот на вулканот била исфрлена пепел на висина од 1.700 метри која паднала врз најмалку четири села во префектурата Мијаѕаки.

Би можело да ве интересира

На Јапонија и се закануваат две нови бури

Тајфун најверојатно ќе ги одложи прославите по повод крунисувањето на јапонскиот цар Нарухит

Ана Ололовска

Јапонија: Во тек потрага по севернокорејски брод

Ана Ололовска

Тајфунот во Јапонија оштети два објекта од Олимпијадата 2020

Ана Ололовска

Се бројат жртвите од тајфунот Хагибис во Јапонија- засега 70 мртви и 15 исчезнати

Ана Ололовска

Најмалку 36 жртви на тајфунот Хагиби во Јапонија

Ана Ололовска