Акција за спасување на брод со околу 500 мигранти кај Крит

Од:

Во морскиот дел југозападно од грчкиот остров Крит во тек е акција на грчката крајбрежна служба за спасување на голема група мигранти, кои преку бројот за итни повици 112 побарале помош и рекле дека се околу 500 лица, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на свои извори, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации,мигрантите се пренесуваат со рибарски брод, а во нивна близина се два товарни брода, еден танкер и два италијански рибарски чамци, додека пак спасувачката акција дополнително ја отежнува силниот ветер со јачина до седум бофори.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Британија 200 исчезнати деца имигранти, од нив 176 албански

А1он

Во Средоземно Море спасени 110 мигранти

Ана Ололовска

Во „БМВ“ биле сокриени 12 мигранти

Еден загинат при превртување на минибус со мигранти во Грција

Косовец со изнајмено возило шверцувал мигранти

Горан Наумовски

Врховниот суд на САД ја задржа мерката за протерување мигранти од границата