Акар: Ерменија веднаш да ги прекине провокациите кон Азербејџан, Анкара го поддржува Баку

Од:

Турција денеска побара Ерменија веднаш да ги прекине непријателствата со Азербејџан, кои „ќе го фрлат целиот регион во оган“.

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, истакна дека најголемата пречка за мирот и стабилноста на Кавказ е непријателскиот став на Ерменија. Акар додаде дека оваа земја мора веднаш да го запре непријателството кон Азербејџан, што „ќе го фрли регионот во оган“. Тој ја осуди Ерменија за, како што рече, провокациите кон Азербејџан.

Британските медиуми пренесуваат дека турскиот министер бил дециден дека Анкара „со сигурност“ ќе го поддржи Баку во спорот.

Владата на Ерменија и претседателот на непризнатата република Нагорно Карабах денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација на населението поради ескалацијата на конфликтот во регионот.

Министерството за одбрана на Азербејџан издаде соопштение во кое јави за интензивни судири за важни позиции во Нагорно Карабах по целата линија на фронтот

Би можело да ве интересира

Додик: Ердоган разбира

А1он

Вучиќ се сретна со Ердоган во Анкара

А1он

Мицотакис: Имаме подготвено рестриктивни мерки доколку Турција се врати на агресивното однесување кон Грција и Кипар

Ана Ололовска

Ердоган ја повика Русија да не ја напаѓа Украина

Ана Ололовска

Земјотрес го погоди централниот дел на Турција

Ана Ололовска

Турција го менува името, потврди Ердоган

Ана Ололовска