Акар: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан

Од:

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, побара од Ерменија да ја заврши „окупацијата“ на дел од територијата на Азербејџан и да ги повлече своите „платеници и терористи“ од Нагорно Карабах.

-Ерменија мора веднаш да ги прекине своите напади и да ги повлече своите платеници и терористи од Нагорно Карабах и територијата на Азербејџан, рече Акар, додавајќи дека е неопходно да се воспостави прекин на огнот и мир.

Турција уште вчера недвосмислено соопшти дека му дава поддршка на Азербејџан.

Судирите во Нагорно-Карабах избувнаа вчераутро и траат веќе два дена, а според најновите информации, досега има 21 загинато лице и неколку стотици повредени.

Ереван ја обвини Анкара дека и турската армија учествувала во судирите, но Баку тоа го демантира.

Би можело да ве интересира

Ерменскиот премиер веќе не гледа можност за дипломатија, го повика народот да земе оружје в раце

Жарко Настоски

Од азербејџанска страна, 63 жртви од почетокот на конфликтот

Ана Ололовска

Баку: Ерменија гранатира две области долж Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Алиев: Азербејџан зазеде 13 села во Нагорно-Карабах

Ана Ололовска

Азербејџан и Ерменија договорија привремено хуманитарно примирје

Ана Ололовска

Ереван: Азербејџанците лажат дека шверцуваме оружје, тие го прават тоа

Ана Ололовска