Афроамериканец почина по полициска интервенција во Лос Анџелес

Од:

Кинан Андерсон, братучед на ко-основачот на Black Lives Matter, Патриша Кулорс, почина неколку часа откако полицијата во Лос Анџелес постојано го тетеризираше и го држеше на улица.

Андерсон (31), професор по професија, починал во болница во Санта Моника, јавува Би-Би-Си.

Полициската управа во Лос Анџелес објави снимка од камерите на телото на полицаецот од инцидентот на 3 јануари, на која се гледа како Андерсон моли за помош додека полицајците го држат на земја.

Во еден момент може да се слушне како вели дека полицијата се обидува да го убие како Џорџ Флојд, алудирајќи на полициското убиство на Афроамериканец во Минеаполис, Минесота во мај 2020 година. Шефот на полицијата Мишел Мур на прес-конференција во средата објави дека Андерсон извршил кривично дело кога удрил и избегал од местото на настанот. Тој рече дека Андерсон се обидел да „влезе во автомобил на друго лице без негова дозвола“ за да побегне од местото на настанот.

На почетокот, тој наводно ги следи упатствата на полицајците, но како што пристигнуваат повеќе полицајци тој станува и истрча на улица, игнорирајќи ги барањата да застане.

Пиштолот за зашеметување првично беше користен на Андерсон околу 30 секунди, откако полицаецот постојано го предупредуваше „да престане да се спротивставува на апсењето“, додека другите полицајци го држеа, а тејзерот беше употребен уште еднаш околу пет секунди.

Итната помош пристигнала околу пет минути подоцна, соопшти полицијата и го однела Андерсон во локалната болница. Тој починал околу четири и пол часа подоцна откако доживеал срцев удар. Причината за смртта на Андерсон, кој живеел во областа Вашингтон и бил во посета на Лос Анџелес, не е официјално утврдена.

Токсиколошки извештај спроведен од полицијата покажа дека Андерсон бил позитивен на канабис и кокаин.

Патриша Кулорс, ко-основач на Black Lives Matter, која е поврзана со Андерсон, рече дека нејзината роднина побарала помош, но не ја добил.

„Мојот братучед се плашеше за својот живот. Во последните 10 години тој беше сведок на движењето против убиствата на црнците. Знаеше што е во прашање и се обидуваше да се заштити. Никој не сакаше да го заштити“, рече Кулорс, повикувајќи го началникот на полицијата во Лос Анџелес да поднесе оставка.

Полицијата соопшти дека го забрзала објавувањето на видеото за време на апсењето на Андерсон поради јавниот интерес, истакнувајќи дека процесот обично трае 45 дена.

Снимката го зголемува притисокот врз полицијата во Лос Анџелес, чии акции насочени кон Афроамериканците и малцинствата резултираа со три смртни случаи за помалку од една недела.

Би можело да ве интересира

Посебен режим на сообраќај утре во општина Аеродром

Полицијата повторно го фати 92-годишниот возач од Сливен како вози без дозвола, овој пат му го одзеде автомобилот

Орце Костов

За шест часа во Скопје МВР казни 129 возачи, 27 од нив возеле без возачка дозвола

Претреси кај 53 лица во 29 општини и во Скопје, уапсени се 26 лица

Наставник претепал ученик во Тетово

А1он

Пресуда: 300 евра казна и 3 години забрана за влез за уапсените бугарски државјани

Анита Петровска Рајковиќ