Африканската свинска чума стигна до Германија

Од:

Германските власти денеска предупредија дека е можно африканската свинска чума да пристигнала во земјата.

Германското Министерство за земјоделство соопшти дека во покраината Бранденбург е регистриран случај на сомнеж за свинска чума

Пронајдена е мртва дива свиња на неколку километри од германско-полската граница, која е испратена на вирусолошки преглед.

Уште во јануари германската Влада изрази загриженост за ширењето на африканската свинска чума во соседна Полска и опасноста од пренесување во Германија.

Би можело да ве интересира

Маж во Хамбург уби човек, а потоа се самоуби

(ВИДЕО) Протести за климата во Германија, активисти ги блокираа мостовите во Хамбург

ВИДЕО: Возач на автомобил газеше пешаци на аеродром во Келн, има повеќе повредени

Ана Ололовска

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски

Шолц: Путин е секогаш многу љубезен

Горан Наумовски

Речиси 700 летови откажани во Германија

Ана Ололовска